Theatre

Olivier Awards 2018: all the winners

Hamilton, The Girl from the North Country and The Ferryman all win big

Last night’s Olivier Awards celebrated all that’s great about British theatre with a lavish ceremony at the Royal Albert Hall in London.

Hosted by comedian and actress Catherine Tate, the awards saw Lin-Manuel Miranda’s huge musical Hamilton romp home with seven awards (it was nominated for a massive 13). Other big winners on the night were Bob Dylan-inspired musical The Girl From the North Country and Jez Butterworth’s acclaimed new play, The Ferryman.

Check out the cast of Hamilton performing at last night’s ceremony:

Here are all the winners in full:

Best actor in a supporting role in a musical
WINNER: Michael Jibson for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Ross Noble for Young Frankenstein at Garrick Theatre
Jason Pennycooke for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Cleve September for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Best actress in a supporting role in a musical
WINNER: Sheila Atim for Girl From The North Country at the Old Vic
Tracie Bennett for Follies at National Theatre, Olivier
Rachel John for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Lesley Joseph for Young Frankenstein at Garrick Theatre

Outstanding achievement in music
WINNER: Hamilton – Composer-lyricist Lin-Manuel Miranda at Victoria Palace Theatre
Everybody’s Talking About Jamie – Music and orchestrations by Dan Gillespie Sells at Apollo Theatre
Follies – The Orchestra, under the music supervision of Nicholas Skilbeck and music director Nigel Lilley at the National Theatre, Olivier
Girl From The North Country – Music and lyrics by Bob Dylan, original orchestrations and arrangements by Simon Hale at the Old Vic

Best new dance production
WINNER: Flight Pattern by Crystal Pite at Royal Opera House
Goat by Ben Duke for Rambert Dance Company at Sadler’s Wells
Grand Finale by Hofesh Shechter at Sadler’s Wells
Tree Of Codes by Wayne McGregor and the Paris Opera Ballet at Sadler’s Wells

Outstanding achievement in dance
WINNER: Francesca Velicu for her performance in English National Ballet’s production of Pina Bausch’s Le Sacre Du Printemps at Sadler’s Wells
Rocio Molina for pushing the boundary of flamenco in Fallen From Heaven (Caída Del Cielo) at Barbican Theatre
Zenaida Yanowsky for her performance in Liam Scarlett’s Symphonic Dances at Royal Opera House

Best entertainment and family
WINNER: Dick Whittington at London Palladium
David Walliams’ Gangsta Granny at Garrick Theatre
Derren Brown: Underground at Playhouse Theatre
Five Guys Named Moe at Marble Arch Theatre

Best theatre choreographer
WINNER: Andy Blankenbuehler for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Bill Deamer for Follies at National Theatre, Olivier
Kate Prince for Everybody’s Talking About Jamie at Apollo Theatre
Randy Skinner for 42nd Street at Theatre Royal Drury Lane
Christopher Wheeldon for An American In Paris at Dominion Theatre

Best musical revival
WINNER: Follies at National Theatre, Olivier
42nd Street at Theatre Royal Drury Lane
On The Town at Regent’s Park Open Air Theatre

Best actor in a musical
WINNER: Giles Terera for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Ciaran Hinds for Girl From The North Country at the Old Vic
John McCrea for Everybody’s Talking About Jamie at Apollo Theatre
Jamael Westman for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Best actress in a musical
WINNER: Shirley Henderson for Girl From The North Country at the Old Vic
Janie Dee for Follies at National Theatre, Olivier
Imelda Staunton for Follies at National Theatre, Olivier
Josie Walker for Everybody’s Talking About Jamie at Apollo Theatre

Best revival
WINNER: Angels In America at National Theatre, Lyttelton
Hamlet at Almeida Theatre
Who’s Afraid Of Virginia Woolf? at Harold Pinter Theatre
Witness For The Prosecution at London County Hall

Best new comedy
WINNER: Labour Of Love at Noel Coward Theatre
Dry Powder at Hampstead Theatre
Mischief Movie Night at Arts Theatre
The Miser at Garrick Theatre

Outstanding achievement in affiliate theatre
WINNER: Killology at Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court Theatre
The B*easts at Bush Theatre
The Red Lion at Trafalgar Studios 2
The Revlon Girl at Park Theatre

Best lighting design
WINNER: Howell Binkley for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Paule Constable for Angels In America at National Theatre, Lyttelton
Paule Constable for Follies at National Theatre, Olivier
Jan Versweyveld for Network at National Theatre, Lyttelton

Best sound design
WINNER: Nevin Steinberg for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Tom Gibbons for Hamlet at Almeida Theatre
Gareth Owen for Bat Out Of Hell The Musical at London Coliseum
Eric Sleichim for Network at National Theatre, Lyttelton

Best costume design
WINNER: Vicki Mortimer for Follies at National Theatre, Olivier
Hugh Durrant for Dick Whittington at London Palladium
Roger Kirk for 42nd Street at Theatre Royal Drury Lane
Paul Tazewell for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Best set design
WINNER: Bob Crowley and 59 Productions for An American In Paris at Dominion Theatre
Bunny Christie for Ink at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
Rob Howell for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Vicki Mortimer for Follies at National Theatre, Olivier

Best actor in a supporting role
WINNER: Bertie Carvel for Ink at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
John Hodgkinson for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
James McArdle for Angels In America at National Theatre, Lyttelton
Peter Polycarpou for Oslo at Harold Pinter Theatre

Best actress in a supporting role
WINNER: Denise Gough for Angels In America at National Theatre, Lyttelton
Bríd Brennan for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Dearbhla Molloy for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Imogen Poots for Who’s Afraid Of Virginia Woolf? at Harold Pinter Theatre

Best new opera production
WINNER: Semiramide at Royal Opera House
La Boheme at Trafalgar Studios 2
The Exterminating Angel at Royal Opera House

Outstanding achievement in opera
WINNER: Joyce DiDonato and Daniela Barcellona for their performances in Semiramide at Royal Opera House
Paul Brown for his set and costume designs for Iolanthe at London Coliseum
Roderick Williams for his performance in The Royal Opera’s The Return Of Ulysses at the Roundhouse

Best actor
WINNER: Bryan Cranston for Network at National Theatre Lyttelton
Paddy Considine for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Andrew Garfield for Angels In America at National Theatre Lyttelton
Andrew Scott for Hamlet at Almeida Theatre

Best actress
WINNER: Laura Donnelly for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Lesley Manville for Long Day’s Journey Into Night at Wyndham’s Theatre
Audra McDonald for Lady Day At Emerson’s Bar and Grill at Wyndham’s Theatre
Imelda Staunton for Who’s Afraid Of Virginia Woolf? at Harold Pinter Theatre

Best director
WINNER: Sam Mendes for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Dominic Cooke for Follies at National Theatre Olivier
Marianne Elliott for Angels In America at National Theatre Lyttelton
Rupert Goold for Ink at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
Thomas Kail for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Best new play
WINNER: The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Ink at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
Network at National Theatre, Lyttelton
Oslo at Harold Pinter Theatre

Best new musical
WINNER: Hamilton at Victoria Palace Theatre
An American In Paris at Dominion Theatre
Everybody’s Talking About Jamie at Apollo Theatre
Girl From The North Country at the Old Vic
Young Frankenstein at Garrick Theatre


Discover more incredible shows the heart of London’s Theatreland with our West End Guide.

Share post